Myyntikohteet

Kaunis läpitalon kolmio Matinkylästä

YLEISKUVAUS

Nyt tarjolla olisi koti täynnä valoa ja raikkautta! Tämän 3/3 kerroksessa sijaitsevan huoneiston pohjaratkaisu on erinomainen, ja se on helposti kalustettavissa. Asunnon tyylikäs skandinaavinen keittiö on erinomaisessa kunnossa, se on varustettu laadukkailla kodinkoneilla ja hyvillä säilytystiloilla. Tilaan sopii myös ruokapöytä. Olohuoneessa tunnelma on avara ja sinne mahtuu halutessaan sisustamaan toisen ruokailutilan myös suuremmalla ruokapöydällä. Olohuoneesta on myös käynti asunnon länsiparvekkeelle, josta on avarat maisemat, myös aivan vieressä sijaitsevalle lähikaupalle. Keittiöstä ja toisesta makuuhuoneesta ikkunanäkymät ovat taloyhtiön viihtyisälle sisäpihalle. Makuuhuoneet ovat tilavia, ja säilytystilaa löytyy erinomaisesti. Täällä kelpaa asustaa pidemmänkin aikaa!

Talossa ei ole hissiä.

Sijainti on mainio – palvelut ovat lähellä, lähikauppa heti talon vieressä ja kauppakeskus Isoon Omenaan ja metroasemalle kävelee hetkessä.

ASUNNON TIEDOT

  • Tyyppi: Kerrostalo
  • Tilakuvaus: 3H, K, KPH, VH
  • Pinta-ala: 74.5 m2
  • Kerros: 3/3/3
  • Hissi: Ei
  • Parveke: Kyllä
  • Parvekkeen lisätiedot: Parveke. Parvekkeen näkymät/ilmansuunnat: länteen
  • Keittiövarusteet: Jääkaappipakastin, keraaminen liesi ja erillisuuni, liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone. Lattia-/seinä- ja kattopinnoitteet: laminaattilattiat, maalatut seinät.
  • Kylpyhuoneen varusteet: Wc-istuin, pesuallas, allaskaappi, peili, bidee-suihku, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä. Lattia-/seinä- ja kattopinnoitteet: kokonaan laatoitettu.
  • Oma sauna: Ei
  • Kuntoluokitus: Hyvä
  • Ikkunoiden suunta: Läpitalon huoneisto itään ja länteen
  • Vapautuminen: Heti vapaa
  • Energialuokka: E2018

YHTIÖ

  • Taloyhtiön nimi: As. Oy Leilankuja 4
  • Isännöitsijä: Matteus Malinen Matinkylän Huolto Oy ISA
  • Rakennusvuosi: 1977
  • Huoneistojen lukumäärä: 57
  • Autopaikat: 34 kpl
  • Rakennusmateriaali: Betonielementti
  • Kattotyyppi: Tasakatto/kumibitumikate
  • Lämmitys: Kaukolämpö
  • Ilmanvaihto: Koneellinen poisto
  • Antenni: Kaapeli-tv
  • Taloyhtiössä on sauna : Ei
  • Yhtiön yhteiset tilat: Askartelu-/kerhohuone, ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja, kuivaushuone, sauna, mankeli, kylmäkellari, huoneistokohtaiset varastot
  • Suoritetut korjaukset: Liittyminen kiinteistöautomaatiojärjestelmään -92, parv.lasien rakennuslupa -93, käyttöveden sulku-, linja- ja säätöventtiilien uusinta -94, julkisivujen elementtisaumojen uusinta -95, antenniverkoston kunnostus -97, patterivent. uusiminen -98, lämmönvaihtimen uusiminen -99, hstojen kph lattioiden vedeneriste ja lattiakaivokorjauksia tehty erissä vuosien 00-17 välillä, parv. ja julkisivujen peruskorjaus -01, hstojen kph lattioiden ja seinien vedeneristeet sekä lattiakaivo korjauksia tehty erissä vuosien 01-21 välillä, sisäänkäyntilaattojen uusiminen, lukitus, liittyminen DNA Welho-kaapeliverkkoon, sähköisen huoltokirjan hankkiminen -03, pelastussuunnitelman laatiminen, hankittu ADSL-tekniikkaan perustuva laajakaistayhteys -05, pohjaviemäreiden painehuuhtelu -06, energiatodistuksen laatiminen, talo 3, vesikattojen peltikansien uusinta, kompressorihuoneiden kunnostus, talot 1 ja 2, salaojien painehuuhtelu -09, sähköpääkeskusten huoltokunnostus, vesikatt. huoltokunnostus ja kattokaivojen uusiminen -11, autopaikoitusalueen kunnostuksen selvitys -12, pelastussuunnitelman uusiminen, 10-vuoden energiatodistuksen laatiminen, pohja- ja pihaviemärien painehuuhtelu -13, -A- ja D-portaiden IV-kojeiden uusiminen -14, AB- ja CD-talojen välisten lämpö- ja vesijohtojen uusiminen, pohja- ja pihaviemärien painehuuhtelu, automaattisen ilmanpoistajan asennus lämmitysverkkoon, vesikatt. uusiminen, kaukovalvonnan uusiminen -15, C-portaan IV-kojeen uusiminen -16, hstokohtaisen laajakaistayhteys (DNA 10M), B-portaan IV-kojeen uusinta -17, ikk. ja parv.ovien uusiminen, jäte- ja sadeveden piha- ja pohjaviemärien painehuuhtelu -19, AB-talon saunaosaston löylyhuoneen kunnostus, kotihoidon avausjärjestelmä A-portaan ulko-oveen, E- ja F-portaiden IV-kojeiden uusiminen, IV-järjestelmien puhdistus ja säätö -20, vakiopainevent. asennus vesijohtoverkkoon, maalämpöhankkeen valmistelu, paikoitusalueen peruskorjauksen suunnittelun aloitus -21. Pyydä välittäjältä koko korjauslista tarvittaessa.
  • Suunnitellut korjaukset: Kunnossapidon periaateohjelma vuosille 2023-2026: -Julkisivujen ja parvekkeiden kunnostus -Putkiremontin toteutussuunnittelu -Kylpyhuoneiden peruskorjaus, 2 kpl -Kylpyhuoneiden kunnostus, 1kpl -Julkisivujen kuutiovalaisimien uusiminen, 25 kpl - CD- ja EF-talojen saunaosaston löylyhuoneen kunnostus -Huoneistojen ulko-ovien uusiminen, 57 kpl -Lukituksen uusiminen - Energiatodistuksen uusiminen - Jäte- ja sadeveden piha- ja pohjaviemärien painehuuhtelu -Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja säätö - Ikkunoiden korvausilmaventtiilien suodattimien vaihto, 128 kpl -Paikoitusalueen peruskorjaus - Putkiremontti - CD- ja EF-talojen välisten lämpö- ja vesijohtojen uusiminen - Porrashuoneiden ja kellaritilojen kunnostus - AB-, CD- ja EF-talojen saunaosastojen peruskorjaus, 3 kpl -AB-, CD- ja EF-talojen kylmäkellarit - Pihasuunnitelman laatiminen - EF-talon kuivaushuoneen kuivaimen uusiminen - Julkisivujen uusi kuntotutkimus. Kunnossapidon periaateohjelma vuosille 2027-2031: - Piha-alueen asvaltointien uusiminen - Maanpintojen muotoilu rakennusten vieressä - Rakennusten alapohjien kunnostus sekä sokkelivierustojen kunnostus - Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja säätö - Ikkunoiden korvausilmaventtiilien suodattimien vaihto - Jäte- ja sadeveden piha- ja pohjaviemärien painehuuhtelu - Tiilijulkisivujen uusiminen.
  • Tontin pinta-ala m2: 3970.00
  • Tontin omistus: Oma

ASUMISKUSTANNUKSET

  • Hoitovastike: 409,75 €
  • Rahoitusvastike: 76,14 €
  • Kokonaisvastike: 485,89 €

HINTA

  • Myyntihinta: 214 348,00 €
  • Velkaosuus: 8 652,00 €
  • Velaton hinta: 223 000,00 €

ASUINALUETIEDOT

  • Koulut ja päiväkodit: Matinkylän päiväkoti n. 60 m, myös muita useita päiväkoti lähistöllä. Matinlahden koulu n. 800 m.
  • Palvelut: K-Market Matinkylä vieressä, Alepa Joosepinkuja n. 400 m, Kauppakeskus Iso Omena ja sen monipuoliset palvelut n. 1 km.
  • Liikenneyhteydet: Metro n. 1 km, bussit n. 200 m.
  • Kaavoitustilanne: Asemakaava