Itälahdenkatu 5, Helsinki

145 000 €

26,0 m2

Huoneiston kokoonpano

1H, KK, KPH, VH, LASITETTU PARVEKE

Rakennusvuosi

1983

Kerros

1 / 6

Rakennustyyppi

Asuinkiinteistö
Markku Enström
Markku Enström

Viehättävä ja toimivapohjainen yksiö rauhallisella sijainnilla Vattuniemessä

Nyt on myynnissä todellinen tehopakkaus – kaunis ja käytännöllinen pienkoti, johon on helppo ihastua! Tämä toimivapohjainen yksiö tarjoaa kokoaan suuremman asumiskokemuksen: huoneistossa on asuinhuoneen lisäksi ikkunallinen keittokomero, tilava kylpyhuone, erillinen vaatehuone sekä koko huoneiston levyinen lasitettu parveke länteen. Keittokomerosta löytyy täyskorkea jääkaappi-pakastin yhdistelmä, liesi ja astianpesukone.

Lasitettu parveke tuo asumiseen mukavasti lisätilaa ja toimii viihtyisänä jatkeena oleskelulle pitkälle keväästä syksyyn. Länsisuunta tekee parvekkeesta erityisen miellyttävän paikan nauttia iltapäivän ja illan valosta. Ikkunallinen keittokomero tuo arkeen käytännöllisyyttä ja vaatehuone tarjoaa erinomaista säilytystilaa kompaktissa kodissa.

Talo on valmistunut vuonna 1983, ja yhtiössä on vuosien varrella tehty runsaasti huolto- ja kunnossapitokorjauksia. Kokonaisuus sopii erinomaisesti niin omaksi kodiksi, kaupunkiasunnoksi kuin sijoituskohteeksikin.

Sijainti on rauhallinen ja viihtyisä päättyvän Itälahdenkadun loppupäässä, ilman läpiajoliikennettä. Vattuniemen eteläkärjen ranta-alueet, ulkoilureitit ja uimaranta ovat aivan lähettyvillä. Myös tunnelmallinen kahvila Paseo sijaitsee vain muutaman sadan metrin päässä, mikä tekee alueesta erityisen houkuttelevan merenläheisestä asumisesta nauttivalle.

Huoneisto on vuokrattu, ja vuokrasopimus on irtisanottu. Huoneisto vapautuu 1.7.2026.

Erkkeri, Lauttasaaren kokenein asuntokauppias, on apunasi kaikissa kodinvaihtoon liittyvissä asioissa. Asunnon arviointi on maksuton, ja tarjoamme edullisen välityspalkkion.

Soita ja sovi esittelyaika!

Alueen tiedot

Bussipysäkki 50m. Suora bussiyhteys Kamppiin.

Perustiedot

Osakkeet 1287-1312
Sijainti Itälahdenkatu 5 B
Kaupunginosa Vattuniemi, Lauttasaari
Huoneiston kokoonpano 1H, KK, KPH, VH, LASITETTU PARVEKE
Asuinpinta-ala 26 m²
Kokonaispinta-ala 26 m²
Kunto Erinomainen
Vapautuminen Myynnissä
Parveke Kyllä
Parvekkeen ilmansuunta Länsi
Kerros 1
Hissi Kyllä
Keittiön varusteet
  • Kuvaus: Kaapistot uusittu muutama vuopsi sitten.
  • Varustus: JääkaappiPakastin, Liesi ja Astianpesukone
Kylpyhuoneen varusteet
  • Varustus: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, pesuallas, bidee-suihku ja pesukoneliitäntä
  • Lattiamateriaalit: Laatta
  • Seinämateriaalit: Kaakeli
Asunnossa on sauna Ei

Asumiskustannukset

Hoitovastike 144,30 € / kk
Yhtiövastike yhteensä 144,30 € / kk
Vesimaksu 20 € / hlö / kk
Muut maksut / lisätietoa maksuista
  • Saunamaksu: 20,00 €
  • Autopaikka: 25,00 €/kk

Hinta

Velaton hinta 145 000,00 €
Myyntihinta 145 000,00 €

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi Asunto Oy Itälahdenkatu 5
Tontin omistus Omistus
Tontin koko 2 412 m²
Rakennusvuosi 1983
Rakennusmateriaali Betoni
Kattotyyppi Tasakatto
Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö
Energiatodistus 06.10.2035
Energialuokka F2018
Tehdyt korjaukset ja remontit 2004 llmastointihormien puhdistus ja säätö 2006 Jätekatoksen uusiminen 2006 Maalattu ikkunapuitteita 2007 Uusittu lämpökeskus, hissipintojen korjaus 2008 Sadevesijärjestelmän uusiminen 2008 Kuntoarvio 2009 Autotallien ovet uusittu 2010 Vesikatto uusittu 2012 Hissiköysien uusiminen 2013 Kuudennen ja viidennen kerroksen etelä- ja lounaispuolen ikkunoiden (4 kpl) puisten ulkoosien ja vuorilautojen uusiminen 2015 Talon lukkojen uusiminen ( 73 kpl ) 2016 Rakennuksen julkisivujen betonipintojen kunnostus ja maalaus toteutetaan, parvekekaiteiden lasien puhdistukset, tarkastukset ja kittaukset tarpeen mukaan. 2018 Betonielementtien saumausten uusiminen ja muut siihen liittyvät työt, pois lukien jo uusitut saumat. 2018 Uloimpien ikkunoiden kunnostus (pois lukien parvekkeiden ikkunat ja ovet). 2018 Sammaleen poisto katolta, hissikonehuoneen ulko-oven maalaus, konehuoneeseen johtavien tikkaiden huoltomaalaus, kuivaushuoneen kattolevyjen vaihto, pihavalojen (4 kpl) tarkastus ja kunnostus, varaston oven karmin ja reunalaidan kunnostus ja uusiminen, autotallin oven nurkkapellin uusiminen. 2018 Porrashuoneiden valojen kuntoon saattaminen. 2018 Pihan kunnostus- ja hoitotyöt. 2018 Parvekkeiden kartoitus. 2018 Kuntoarvio. 2020 llmanvaihtokanavien pudistus. 2020 Vesimittarien uusiminen. 2021 Porrashuoneiden ja sisäänkäyntien ovien maalaus. 2021 Aidan rakentaminen tontin etelärajalle. 2022 Viemäreiden huuhtelu ja kuvaus. 2022 Kuivaushuoneeseen vaihdetaan ilmakuivain (nykyiset vesijohdot tulpataan pois käytöstä). 2024 Lämmön talteenottojärjestelmä. 2024 Palovaroittimien uusiminen.
Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit Suunnitellut kunnossapito- ja muutostyöt Sähköauton latauksen edistäminen Vesikaton pellityksien ja hissien konehuoneiden maalaus Jätekatoksen maalaus Piha-alueen kunnostusta
Kiinnitykset 168 187,95 €
Isännöitsijä Aleksi Jussila
Kiinteistönhoito Huoltoyhtiö